Teplo v Hradci Králové v roce 2017 nezdraží, zůstane 509 Kč za GJ

Hradec Králové 22. listopadu (ČTK) - Městská společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové, která v krajském městě dodává teplo do 24.000 domácností, cenu tepla v roce 2017 nezvýší a nechá letošní cenu 509 korun na gigajoule (GJ). Zachování ceny firmě umožnily úspory, zvýšení účinnosti soustavy a dobrá ekonomická situace podniku. ČTK to dnes řekl ředitel Tepelného hospodářství Jiří Seidler. Průměrná cena tepla z uhlí se v Česku pohybuje kolem 560 Kč/GJ, u tepla ze zemního plynu až kolem 620 Kč/GJ.

Tepelné hospodářství kupuje z uhlí vyráběné teplo od společnosti Elektrárny Opatovice (EOP), která zatím ceny pro rok 2017 podle Seidlera nestanovila. Cena v roce 2017 od Tepelného hospodářství zůstane podle něj stejná jako letos i v případě, že by Elektrárny Opatovice cenu tepla mírně zvýšily. "K zásadnímu zdražování není důvod. Inflace je nízká a makroekonomické prostředí v ČR je stabilní," řekl Seidler.  

Tepelné hospodářství Hradec Králové zásobuje teplem vedle domácností i školy a další veřejné a soukromé instituce. Podíl firmy na trhu s teplem v Hradci se odhaduje asi na 80 procent. Ročně domácnost ve třípokojovém bytě při průměrné spotřebě 25 gigajoulů zaplatí necelých 13.000 korun.

Tepelné hospodářství letos podle Seidlera dalo do oprav a investic asi 20 milionů korun, což bylo nejvíce za posledních pět let. "Délka vyměněného a nového potrubí dosáhla čtyř kilometrů. Investice zvýšily účinnost a efektivnost soustavy," řekl Seidler. Za významnou událost označil nedávno uzavřený kontrakt na budoucí dodávku tepla pro chystanou výstavbu 11 viladomů s celkem 200 byty ve čtvrti Farářství.

V říjnu Tepelné hospodářství dostalo od Vysoké školy ekonomické v Praze ocenění hodnoty firmy. Znalci hodnotu Tepelného hospodářství ke konci roku 2015 vyčíslili na 676 milionů korun. Konstatovali, že v posledních 5,5 letech hodnota firmy meziročně rostla v průměru o 7,1 procenta. V polovině roku 2010 byla podle nich hodnota firmy 463 milionů korun a na konci roku 2005 činila 241 milionů korun. Podle Seidlera je reálné, že ke konci letošního roku by hodnota firmy mohla přesáhnout hranici 700 milionů korun.

Loni Teplené hospodářství vytvořilo při tržbách 440 milionů korun čistý zisk 11,8 milionu korun. Městu firma letos na dividendách, za použití i zisku z minulých období, vyplatila 17,65 milionu korun. Překročila tak dividendový cíl stanovený vedením města na úrovni 15 milionů korun. Loni Tepelné hospodářství na dividendách městu poslalo deset milionů korun.

V roce 2015 město řešilo nabídku společnosti Elektrárny Opatovice na odkup 100 procent akcií Tepelného hospodářství za půl miliardy korun. Město nakonec nabídku EOP odmítlo, místní rozvody tepla i jeho distribuce a prodej tak dál zůstaly pod kontrolou radnice. Do některých lokalit a některým odběratelům v Hradci Elektrárny Opatovice teplo dodávají přímo. Cena tepla od EOP je dvousložková. Vedle peněz za odebrané teplo klient platí i fixní částku za sjednaný výkon, průměrná cena je letos 478 korun za GJ.
Datum: 23.11.2016
Odstávky